Na tuto problematiku naleznete na internetu hodně informací. Postačí Vám k tomu pouze dobře hledat na internetu. Mezi mé oblíbené vyhledávače patří google.cz.  Kromě informací existuje k této problematice i spousta programů. Například na serveru stahuj.cz zde.

Bohužel ne vždy můžete realizovat vzdálenou správu s tím konkrétním programem. U většiny způsobů je zapotřebí mít veřejnou adresu k PC, ke kterému se připojujete a bez administrátorských práv s možností instalace to vůbec nejde. Existují však programy, které to bez veřejné IP adresy zvládnou. Mezi ně patří logmein.com. Tento způsob funguje přes webové prohlížeče. Odzkoušeno ho mám přes Mozillu Firefox a Internet Explorer. Jeho velkou výhodou je jednoduché ovládání, použití zdarma (verze LogMeIn Free), zmiňovaná možnost připojit se ke vzdálenému počítači bez nutnosti vlastnictví veřejné IP adresy a samozřejmě šifrovaný přenos. Nevýhodou je, že vše probíhá přes třetí stranu. Co to znamená? Veškerá komunikace mezi Vašimi PC probýhá přes servery LogMeIN. Ale nedomnívám se, že by to bylo zneužito (nikdy nevíte 🙂 ), ale pokud jej nepoužíváte k firemně důležitých informací, tak bych problém neviděl. 🙂

Jak na to. Tady je stručný návod. Může se lišit dle vývoje a postupů bude určitě více.

Nejdříve provedeme registraci na webu logmein.com – zde naleznete v nabídce Products možnost LogMeIn Free. Samozřejmě můžete vybrat i jinou možnost. Ty nabízejí rozsáhlejší nabídku, ale již ne zadarmo! Na stránce produktu Free máte 3 možnosti, všechny vedou k registraci – DOWNLOAD NOW, Download PC version nebo Create an account .

Zobrazí se Vám formulář, který je zapotřebí vyplnit. Vyplňte svůj skutečný email, protože Vám na něj přijde aktivační zpráva, kde budete muset potvrdit vytvoření svého účtu. Pro heslo použijte velká a malá písmena a nějaké to číslo, přece nechceme, aby ho někdo zneužil.  Stát – Czech republik, použití – Personal use, na další otázku například other a nic nenechám zaškrtnuté – Continue 🙂

Registrace je hotová. Teď mohu začít přidávat PC. Nejdříve si ale vysvětlíme co zde máme kromě možnosti přidat PC.  Ted se právě nacházíte v nabídce My Computers – hledejte zde vždy seznam Vašich přidaných PC,  Account – změníte informace o svém účtu (například heslo), Billing – fakturační informace (nevyplňujte pokud nechcete používat placenou verzi!) a Log out – odhlášení.

Jdeme na přidání PC. Nejdříve menší drobnost, musíte být na PC, které chcete přidat – ke kterému se pak budete chtít vzdáleně připojovat. Pokud nejste odhlašte se, přejděte na PC, které chcete přidat a přihlašte se na účet LogMeIn.

Pokud jste ještě neaktivovali svůj účet přes email, systém Vás na to upozorní. Pokud tak neučiníte do 6-ti dnů, účet se zruší, ale pokud Vám email ještě nepřišel, můžete si ho nechat znovu zaslat nebo tohle přeskočit a aktivovat později (máme přece 6 dnů). Také se Vám po přihlášení bude stávat, že Vám bude nabízena placená verze. Jestli nemáte zájem, prostě ji přeskočte (odkaz většinou níže) nebo ne děkuji (tlačítko!).

Pokud poté nebudete v nabídce My Computers, přejděte do ní a zde klikněte na nabídku Add this computer – Install LogMeIn – po chvilce vyběhne okénko, kde dáme Run – začne se stahovat program. Doba je závislá na rychlosti Vašeho internetu. Po stažení se objeví samotná instalace, dáme Next>I Agree (souhlas s podmínkami) – Typical (nechávaám toto nastavení, je doporučeno 🙂 ) – Computer Description (zde zadám název PC, pod kterým ho chci vidět v seznamu – např. osobni PC) – volba umístění instalace, dáme Next> (obrazovka může být na chvilku černá, nelekejte se) – po ukončení instalace dám Finish. Vyzkočí na Vás uvítací okno, které vypnem křížkem a odhlásíme se. Vpravo dole na hlavním panelu systému Windows se zobrazila nová ikonka. Ukazuje nám, že LogMeIn je na PC aktivní. PC necháme zapnuté. Pomocí LogMeIn se přihlásíte pouze na zapnuté PC (za tohohle nastavení) – přihlášen na něj nemusí být nikdo!

Přejdem na jiné PC a přihlásíme se do LogMeIn, v nabídce My Computers naleznete své PC, kliknete na Remote Control. Zobrazí se nabídka s přihlášením, zde musíte zadat uživatelské jméno a heslo jakým se přihlašujete k PC (musí mít administrátorská práva!).

Po přihlášení uvidíte obrazovku vzdáleneho PC – můžete začít ovládat PC. Odhlásíte se nabídkou Disconnect. Někdy si LogMeIn při přihlášení vyžádá nainstalování pluginu do prohlížeče nebo aktualizaci instalovaného programu (udělějte ji).

Tak to je vše. Tento návod byl napsán na žádost studentů. Pokud máte dotaz, vložte ho do komentáře pod článek.