Vlastníte malého netbooka Acer ASPIRE one 8,9″ a stala se vám nemilá zkutečnost. Přesněji úplně náhodou vám přestal fungovat – po spuštění se jen rozsvítí diody, obrazovka je pořád černá a nic jiného se neděje. Oprava je velmi jednoduchá a rychlá.

Za tenhle návod musím poděkovat svému bývalému kolegovi Petru Pospíšilovi (výborný jazykář a „ajťák“). Díky moc..:-) Poslal mi odkaz na anglický článek, kde byl tento problém řešen. Já vám zde přináším vlastnoručně odzkoušený návod. Testováno na třech netboocích a 100% úspěšnost.

Takže neplaťte tisíce za opravu (v jednom obchodě chtěli za opravu dokonce 11 tisíc Kč), ale přečtěte si tento návod.

Problém je v BIOSu a díky bohu firma Acer dala netbookům možnost přehraní BIOSu přímo po BOOTu netbooka. Tak jdem na to.:-)

Nejdříve si vemte nějaký USB disk a naformátujte ho na FAT (nebo FAT32) – pozor vše se smaže.

Tento počítač – práve tlačítko myši na USB disk – naformátovat

Potom si stáhněte tento soubor zde. Rozbalte ho přímo na flashku. Musíte vše zachovat tak jak tam je. Tedy hlavně soubory FLASHIT.EXE A ZG5IA32.FD musí mít přesně tenhle název a musíte je nakopírovat do kořenového adresáře (do rootu) flashky. Laicky řečeno, prostě ne do žádné složky (adresáře). 🙂

Flashku máme připravenou, tak jdeme na opravu. V netbooku zkontrolujte zda je dobře zapojená baterka a Acera zapojte do elektriky. V žádném případě ho nezapínejte. Acer musí být vypnutý!

Pokud je baterka dobře zapojená, máme netbooka v elektrice a vypnutého, stiskneme a držíme současně klávesy Fn a Esc. Druhou rukou zapnu netbooka. Po chvilce, opravdu chvilinka, začne dioda zapnutí blikat. Znovu zmáčknu tlačítko na zapnutí netbooka a vše pustím.

Acer se restartuje a začne číst data z flashky. Pokud máte diodku na FLASH-USB disku, tak začne blikat. Nic nedělejte a jen čekejte. Opravdu to chvíli trvá, takže to chce trpělivost. Po chvlí vám vše začne fungovat a nabíhat Windows XP.

To je vše, váš Acer ASPIRE one 8,9″ je OPRAVENÝ.

JEŠTĚ JEDNOU UPOZORŃUJI, ŽE NÁVOD SE MUSÍ DODRŽET PŘESNĚ!

Pokud si na opravu nevěříte, tak napište mému studentovi albinzTrinidanu@seznam.cz nebo ICQ 581844293. On vám ho opraví (jižní čechy).

————————————————————————————————————————————————-

V případě, že se Vám oprava nepovede, tak vyzkoušejte novější verzi BIOSu, kterou si můžete stáhnout zde. Soubor rozbalíte a zde naleznete adresář, kde bude soubor FLASHIT.EXE a *.fd. Obsah toho adresáře nakopírujete na flashku a soubor *.fd přejmenujete a pokračujete v návodu.