Docela častým problémem při instalaci Windows XP se mi stává, že nelze najít disky v PC. Nemusí to být jen při instalaci Windows XP. Jedno z řešení je v BIOSu přenastavit ovladače SATA disků z AHCI na IDE. A již máte problém vyřešen.

Jak ale na to, když už mám dnes oblíbené Windows 7 nainstalované a chci využívat ovladač AHCI, které jsem si před instalací nezapnul! Pokud provedete změnu v BIOSu, tak Vám Windows 7 nenaběhnou a začnou se pokoušet o opravu nebo o obnovení dřívějšího nastavení operačního systému. Vše bohužel nedopadne dobře. Alespoň já mám tuto zkušenost.

Co vlastně AHCI je? Je to standardní rozhraní, ktere vám umožňuje využívat pokročilé funkce SATA – řazení příkazů do fronty, dynamické připojovaní a odpojovaní za provozu, správa napájení a atd. Jinak řečeno, zvyšuje vám to výkon paměťových modulů. Tak proč to nenastavit!

Postup je jednoduchý.

Přihlašte se do Windows 7, dejte start a do vyhledávacího řádku napište:

regedit

Pustí se editor registru a zde procházejte takto:

HKEY_LOCAL_MACHINE – System – CurrentControlSet – Services – Msahci

Zde najdete hodnotu s názvem Start, kliknete na ni pravým tlačítkem myši – změnit. Zde hodnotu změňte na číslo 0 a dejte OK.

Restartujte PC, přihlašte se do BIOSu a změňte hodnotu na AHCI. Uložte nastavení a to je vše.

Při úpravě registru doporučuji nemít zapnuté žadné aplikace. 🙂

PS: Někdy bude ještě zapotřebí nainstalovat ovladače pro AHCI od výrobce desky (děkuji za připomínku v komentáři – StaryMuz).